Kamis, 16 Februari 2017

Brama i furtka to wrota do ogrodu, dlatego warto zastanowic się jak powinny wyglądać.

Tak naprawdę nikt chyba sobie nie wyobraża posesji bez ogrodzenia. Jeśli jest dom, to musi być i brama i furtka i ogrodzenie. Furtka i brama na terenie prywatnej posesji spełnia określoną rolę. Bramy i furtki ogrodzeniowe powinny nie tylko ładnie wyglądać, ale powinny także być solidnie wykonane, to na nich trzyma się pozostała część ogrodzenia.

Zatem jaką furtkę i bramę ogrodzeniową wybrać?

Każda furtka powinna szeroka na tyle, aby dwie osoby swobodnie mogły się minąć bez przeciskania się. Przez furtkę powinniśmy także móc swobodnie przejechać wózkiem dziecięcym lub w razie konieczności wózkiem dla niepełnosprawnych osób. Zwykle przyjmuje się, że furtka ogrodzeniowa powinna mieć przynajmniej 1m szerokości, a najlepiej więcej. Zanim zamówimy furtkę, powinniśmy się zastanowić, czy ma się ona otwierać w prawo, czy w lewo. Furtka powinna być również dobrze umocowana na ogrodzeniu, zwłaszcza że przęsła ogrodzeniowe zazwyczaj są zawieszone nad murkiem furtka. Zatem trzeba zwrócić uwagę na to, aby była ona nieco wyższa niż przęsło ogrodzeniowe, wówczas furtka będzie faktycznie dopełnieniem całości.

Wybór bramy ogrodzeniowej

Przy wyborze bramy jest więcej elementów, które musimy przemyśleć i dobrze rozplanować. Bramy ogrodzeniowe są jedno lub dwu skrzydłowe, są też przesuwne lub rozwierane. W zależności od tego jaki mamy projekt taką bramę musimy zamówić u producenta. Aby brama była funkcjonalna warto do niej zamontować mechanizm dzięki któremu brama będzie się automatycznie otwierała i zamykała. Taka rzecz znacznie ułatwia życie, gdyż nie trzeba wysiadać z samochodu i za każdym razem otwierać lub zamykać bramę. Jeśli ustaliliśmy, że ma to być brama przesuwna, to musi być ona tak skonstruowana, że przesuwając się powinna się schować cala za ogrodzeniem. Tak więc ogrodzenie musi być dość długie aby taką bramę móc zamontować. Inaczej rzecz się ma z bramami rozwieranymi. Tutaj jest potrzebna przestrzeń aby bramę można było swobodnie otworzyć. Szerokość bramy dobierana jest indywidualnie wg potrzeb, nie mniej jednak przyjęło się że nie powinna mieć mniej niż 3m szerokości.
Jeśli już wybierzemy rozmiar bramy i furtki oraz sposób ich otwierania to, pozostał nam jeszcze do wyboru materiał, z którego mają one zostać wykonane. Ponieważ ogrodzenie musi stanowić jedną całość, to i te dwa elementy ogrodzenia nie mogą odbiegać ani kształtem ani materiałem od pozostałej części ogrodzenia. Na rynku dostępne są bramy i furtki ogrodzeniowe z plastiku, kute, drewniane i wiele innych. Najwygodniejsze w montażu wydają się ogrodzenia z PCV. Tutaj możemy zamówić cale przęsła lub sztachety, którymi można wypełnić bramy lub furtki.

Tidak ada komentar:

Posting Komentar