Rabu, 27 April 2016

Wprawdzie kamienie sztachetki te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że niekiedy mało biegłym okiem trudno je rozróżnić.

Aczkolwiek głazy sztachety te pochodzą z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało fachowym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, prostej obróbce i względnie niskiej cenie. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najłatwiej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza albo wstępnie obrabia, układa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz wysyła do miejsca budowy sztachety Winylowe na ogrodzenie i furtę ze sztachet. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak połączony lepiszczem piasek, którego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Kiedy spoiwem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapnistym. Nie licząc substancji zlepiających występują tam również różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się zabarwienie skał na sztachety z plastyku na ogrodzenie i furtę sztachetowa, przybierają one wtedy rozmaite atramenty czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak ogromnych złóż wycina się najogromniejsze bloki, wykorzystywane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne wolno także ciąć na sześciany o regularnych konturach, użytkowane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno też je rozdzielać przy pomocy specjalnych klinów i dłut na małe, nieregularnych kształtów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachety PCV z Dusznik-Zdrój stosuje się też wapienie - skały aluwialne, powstałe z nagromadzonych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, najczęściej skorup małż i ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale także mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zachwalane na ogrodzenia PVC na plot i bramkę ze sztachet. Nadają się jednak po największej części do stosowania w środku budynku, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem matowieją. Wapienie wolno zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej nadają się piaskowce krzemionkowe, bo są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu parku i własnych upodobań kształt kamiennych płyt może być urozmaicony – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po pionowo przyciętych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki i sztacheta plastikowe na ogrodzenie i bramkę ogrodzeniowa unosi się z skał różnego zarysu, zestawionych na kamiennym lub betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje z kawałeczków o nieregularnych obrysach, powinno się je odpowiednio zestawiać tzn. tak, by kształt każdego kolejnego zespalał się z poprzedzającym. Ażeby takie płot było solidne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe szczeliny w środku można dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się równie jak z cegły lub pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych i pozostałych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur błyskawicznie niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu porastają także mchem a także glonami. Można temu zapobiec pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań lub rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy ścierać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, gdyż na kamieniu mogą utrzymywać się ostre rysy. Wyspecjalizowane firmy szorują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego polerowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pragniemy, by głazy na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Tidak ada komentar:

Posting Komentar